Odprowadzanie ścieków z domu jest konieczne. Jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej oraz wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków, to pozostaje nam skorzystanie z bezodpływowego podziemnego zbiornika – szamba. Do szamba trafiają ścieki z urządzeń domowych takich jak zlew w kuchni, umywalka czy też prysznic oraz muszla klozetowa. Ścieki z szamba muszą być co pewien czas wywożone. Zebrane tam ścieki podlegają naturalnemu procesowi, jakim jest fermentacja i gnicie. Czasem zdarza się, że substancje, które dostaną się do szamba z naszego domu, zaburzają ten proces. Jak to można naprawić?

Zapewnij odpowiednie bakterie

Odpowiedni poziom bakterii jest niezbędny do tworzenia się procesów gnicia i fermentacji. Jeżeli chcemy, aby były one zapewnione – to powinniśmy stosować środki, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia szamba. Bakterie i mikroorganizmy rozkładają zanieczyszczenia organiczne i eliminują brzydki zapach. Jeżeli aplikujemy je przez muszle klozetową, to dodatkowo dbamy również o rury kanalizacyjne.

Tabletki do szamba mają w swoim zestawie specjalnie wyselekcjonowane bakterie, które będą wspomagały proces oczyszczania i rozkładania ścieków w szambie. Tabletki takie również pomagają w rozwolnieniu zbierającego się na dnie osadu. Jest to bardzo ważne, ponieważ osady ten nie jest wyciągany wraz ze ściekami. Dzięki stosowaniu tabletek możemy go rozwodnić i wyciągnąć.

Sprawdź powiązane artykuły:

Czy bakterie są niezbędne?

W szambie zachodzi bardzo wiele procesów fermentacji i gnicia. Jeżeli nie jest ten proces pod kontrolą, to wówczas możemy odczuć wiele nieprzyjemnych zapachów. Możemy się tego pozbyć regularnie opóźniając szambo, oraz dodając specjalne preparaty.

Tabletki do szamba mają również taką zaletę, że kiedy jest stosujemy, to również dbamy o nasze środowisko. Dzięki nim zmniejszamy poziom zanieczyszczenia środowiska ściekami.

Środki czyszczące dostępne są w różnych postaciach. Mogą być to tabletki do szamba, żele jak i proszki. Każdy z nich ma tak samo działać, ale inny może być sposób jego użycia. Preparat możemy wsypywać bezpośrednio do szamba lub do muszli klozetowej. W tym drugim wypadku dbamy zarówno o szambo jak i również o rury kanalizacyjne.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie wybrać bakterie do szamba. Najlepiej zdecydować się na jak najbardziej naturalne aktywatory, które zawierają wysokie stężenie odpowiednio wyselekcjonowanych mikroorganizmów. Dzięki temu nasze szambo będzie funkcjonowało o wiele lepiej. Teraz już wiecie, na co zwrócić uwagę i jak zadbać o czystość swojego szamba.